Ирина Тенчева отслабва с житния режим на Дънов

Ирина Тенчева отслабва с житния режим на Дънов

Половинката на продуцента Иван Христов - Ирина Тенчева, е твърдо решена да се подложи на разтоварваща диета. За пореден път многодетната майка ще започне житния режим на Петър Дънов. Тази година той ще стартира на 16 февруари, като обикновено продължава 10 дни. След това има и период на захранване.

 Всяка година датата се избира според фазите на Луната. "Идеята е, че Луната трябва да е в разпад, т.е. да намалява след пълнолуние. Ако ще правим режима заедно, хубаво е лека-полека да се подготвяме за него”, обърна се блондинката към последователите си в социалната мрежа. И допълни, че през последната месеци е качила 8 кила, но се надява скоро да се отърве от тях, пише "Уикенд”.

Житният режим е кратък процес на физическо и духовно пречистване, за обновление на тялото и душата, който е бил практикуван от Учителя Петър Дънов.

Житният режим има 3 етапа (подготвителен, същински и захранване), всеки от които продължава 10 дни. Може да го правим всяка година, започвайки 2-3 дни след февруарското пълнолуние.

Подготвителен етап

Ако сте вегетарианец или веган не е необходима специална подготовка за режима и може да пропуснете този етап.

Препоръчително е, около 10 дни преди същинския режим, да започнем да се храним с по-лека храна, като намалим употребата на млечни продукти, кафе и сол. Това ще направи първите дни от режима, когато процесът на чистене е по-изразен, по-леки. Желателно е да минем изцяло на растителна храна поне 5-6 дни преди режима.

Същински етап

Първия ден сутринта започваме, като кажем веднъж: "Господи, приеми ме в лечебницата на Природата за десет дни".

Продуктите, които са ни необходими ежедневно са:

– 100 гр жито (то съдържа всички елементи, необходими за поддържане на живота);

– три ябълки (за сърцето);

– девет ореха (за мозъка);

– мед и лимон (за кръвта);

– минимум 1,5 литра преварена вода.

Плодовете трябва да бъдат свежи и здрави. Важно е да измиваме много добре плодовете и житото с топла вода. Водата трябва да бъде чиста, а не от водопровода, защото тя е хлорирана. Не се препоръчва и минерална вода, защото тя е наситена с минерални соли според местоположението на извора й.

Житото може да приготвим по няколко начина:

1. Класически (според Георги Петков, записал спомените на сестра Юрданка, която единствена е правила Житния режим с Учителя):

 

Вечерта измиваме много добре 100 гр жито и с помощта на лъжица го изсипваме в добре запазващ топлината еднолитров термос. Заливаме го с вряла вода почти догоре и затваряме добре термоса, за да няма достъп на въздух.

Сутринта от термоса внимателно изливаме само житената вода. Изпиваме я на гладно, половин-един час преди закуска, като по желание добавяме мед и лимон. Необходимо е да задържим малко в устата тази житена вода, като я "дъвчем". Не трябва да я изпиваме на едри глътки, защото тя представлява изключително силна и концентрирана храна.

Житената вода е мощно лекарство, което Учителя ни дава за лекуване на нерви, като в такъв случай е необходимо да я пием 40 дни. За лечение, след завършването на житния режим може да продължим да пием житена вода.

За да проведем правилно житния режим, трябва да знаем, че водата има лечебна сила само ако житото е грухано. Водата не може да проникне през обвивката на житните зърна и да поеме жизнената им сила, ако те са непочистени и в суров вид. Учителя е ползвал през житния режим само грухано жито от сорта Бяло жито, а не сурово или покълнало. Употребата на сурово жито е друго упражнение, дадено от Учителя, което не се отнася за житния режим през февруари.

 2. Алтернативни методи на режима:

Тъй като указанията в класическият начин са думи на Учителя достигнали до нас по спомени на братя и сестри, някои последователи на Учителя правят модификации на базата на прочетеното в беседите му за други подобни опити свързани с жито. Вариантите да се храним с жито са:

- предварително да го накиснем в топла, преварена вода за 12-24 ч.;

- да го сварим.

Пробвайте варианта, който ви е най-вкусен и не ви създава дискомфорт. Ако страдате от стомашни проблеми, със сигурност трябва да ползвате грухано жито или поне да го варите. Може да замените житото с лимец, който е много по-мек и се приготвя доста по-бързо от житото. Като цяло е и по-поносим, заради не толкова твърдата си обвивка.

Когато същинската част на режима приключи трябва да съберем всички отпадъци от храната ни (орехови черупки, обелки от ябълки и т.н.), и да ги заровим на някое чисто място сред природата.

Етап на захранване

Започваме захранването на обяд на десетия ден от същинския етап, като към житото, ябълките и орехите добавим ангелска супа, подправена с малко сол.

Ангелската супа приготвяме, като сварим нялко цели обелени картофа, към които накрая добавяме магданоз, по желание и черен пипер. Няма посочен точен брой картофи, но трябва да бъдем умерени.

В дните след житния режим трябва да внимаваме да не преяждаме. За да запазим здравето си е необходимо плавно и постепенно да преминем към обичайния ни начин на хранене, в хармония с вътрешния ни усет и чувство за мярка. В първите дни след режима не е добре да консумираме пържени, мазни, консервирани и пикантни храни. Може постепенно да прибавим други плодове, варени или печени зеленчуци, хляб без набухватели и др., и така постепенно да преминем към обичайното ни хранене.Грешките в захранването могат да доведат до стомашно-чревни проблеми, главоболие, неразположение и др.

Добави коментар

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Хороскоп

Овен
21 март – 20 април